Imagem

ATTEIKUMA TIESĪBAS:

LR MK noteikumi Nr.255 par distances līgumu nosaka, ka klientam ir tiesības atkāpties no līguma 14 kalendāro dienu laikā un atgriezt preci pārdevējam.   
MK Noteikumu par distances līgumu mērķis ir pasargāt patērētājus no pirkumiem internetā, kad patērētājs, pasūtot preci nevar pirms iegādes pārliecināties, ka izvēlēta prece pilnībā atbilst patērētāja prasībām.   
Patērētāju tiesību aizsardzības likums nosaka, ka patērētājs ir atbildīgs par preces kvalitātes un drošuma saglabāšanu atteikuma tiesību realizēšanas termiņā

Atteikuma tiesību izmantošanas termiņš ir 14 dienas:

  • no preces piegādes dienas - ja pasūtīta prece;
  • no pēdējās preces piegādes dienas - ja pasūtījumā iekļautas vairākas preces;
  • no pēdējās preces partijas vai daļas piegādes dienas - ja piegāde veicama pa partijām vai daļām;
  • no pirmās preces piegādes dienas - ja līgumā paredzēta regulāra preču piegāde.

Atteikuma tiesību izmantošana:

  • Atteikuma tiesību izmantošana nozīmē "paziņošanu" par atteikšanos no pasūtījuma, proti, "paziņojuma par atteikumu" iesniegšanu vai nosūtīšanu tirgotājam.
  • Atteikšanās paziņošanai patērētājs var izmantot tirgotāja nodrošinātu un patērētāja aizpildītu "atteikuma veidlapu" vai citu brīvā formā iesniegtu vai izteiktu "paziņojumu par atteikumu"
  • "Paziņojumu par atteikumu" patērētājs var nosūtīt pa pastu, vai iesniegt personīgi.
  • Ja patērētājs piekrīt, "paziņojuma par atteikumu" nosūtīšanai var tikt izmantota tirgotāja piedāvāta interneta mājas lapas forma.
  • Atteikuma tiesības ir izmantotas, ja "paziņojums par atteikumu" ir nosūtīts vai iesniegts atteikuma tiesību izmantošanas termiņā.
  • Atteikuma tiesību izmantošanas faktu pierāda, piemēram, pasta sūtījumu apstiprinoši dokumenti vai tirgotāja pārstāvja apliecinājums par "paziņojumu par atteikumu" pieņemšanu.
  • Tirgotājam ir pienākums patērētājiem izsniegt, piegādāt vai citādā veidā nodrošināt "atteikuma veidlapu".
  • Patērētājam ir pienākums pierādīt atteikuma tiesību izmantošanas faktu ("paziņojuma par atteikumu" nosūtīšanu vai iesniegšanu termiņā), tādēļ "atteikuma paziņošanu" ieteicams veikt rakstveidā, pieprasot, saņemot un saglabājot pierādījumus.
  • Normatīvajos aktos ir paredzēti gadījumi, kuros atteikuma tiesības nav izmantojamas.

 Atteikuma tiesību izmantošanas sekas:

  • Līgumu izbeigšanās - tiek izbeigts noslēgtais distances līgums un visi ar to saistītie papildu līgumi.
  • Piegādātās preces - patērētājs 14 dienu laikā no "paziņojuma par atteikumu" nosūtīšanas vai iesniegšanas dienas nogādā vai nosūta tirgotājam saņemtās preces.
  • Patērētāja veiktie maksājumi - tirgotājs 14 dienu laikā no "paziņojuma par atteikumu" saņemšanas dienas atmaksā patērētājam visus par pasūtījumu veiktos maksājums, izņemot summu, kas pārsniedz tirgotāja piedāvātās "parastās" piegādes izmaksas.
  • Tirgotājs ir tiesīgs aizturēt atmaksu patērētājam līdz preces vai tās nosūtīšanu apliecinošu dokumentu saņemšanai.

 Patērētāja tiesības lietot iegādāto preci atteikuma tiesību izmantošanas laikā:

  • Tiesības pārbaudīt preci - patērētājs ir tiesīgs lietot preci, lai noskaidrotu tās īpašības un veidu, kā arī, lai to pārbaudītu, veidā, kas nesamazina preces vērtību.
  • Patērētāja atbildība - patērētājs ir atbildīgs par preces vērtības samazināšanos vai tās izmantošanu pretēji labai ticībai, ja prece atteikuma tiesību izmantošanas laikā lietota, pārsniedzot tās īpašību un veida noskaidrošanai un pārbaudei nepieciešamās robežas.
  • Preces lietošana tās īpašību un veida noskaidrošanai un pārbaudei veicama, tiktāl, ciktāl to būtu iespējams izdarīt veikalā.

Atceries! Atteikuma tiesību izmantošanas termiņā patērētājam ir tiesības preci lietot tiktāl, ciktāl tas nepieciešams preces pārbaudei (tikpat lielā mērā, cik to varētu izdarīt pirms preces iegādes parastajā veikalā). Izmantojot atteikuma tiesības, patērētājs ir atbildīgs par preces lietošanu, kas pārsniedz preces pārbaudes nolūkam paredzēto, par tādu preces lietošanu atteikuma tiesību izmantošanas termiņā, kas nav savienojama ar labas ticības principu, kā arī par preces vērtības, kvalitātes un drošuma samazināšanos.

Lūdzam ņemt vērā, ka Anete.lv konstatējot atpakaļ atdotās preces vērtības zudumu, vērsīsies tiesā ar prasības pieteikumu par Anete.lv radīto zaudējumu segšanu, kas radušies patērētāja rīcības rezultātā.

Jūs varat izmantot atteikuma tiesības un vienpusēji atkāpties no līguma 14 dienu laikā, sedzot:

  1. izdevumus par preces piegādi, kas nav Anete.lv piedāvātais vislētākais standarta piegādes veids;
  2. preces atpakaļatdošanas tiešās izmaksas, izņemot gadījumus, kad Anete.lv ir piekritis segt šīs izmaksas vai nav informējis Jūs, ka Jums ir jāsedz izmaksas;
  3. preces vērtības samazināšanos, ja prece izmantota citā nolūkā, nevis preces rakstura, īpašību un darbības noskaidrošanai, ko apliecina preces ražotāja autorizētajā servisā veiktā diagnostika. Jūs neesat atbildīgs par preces vērtības samazināšanos, ja Anete.lv nebūs Jūs informējis par atteikuma tiesībām patērētāju tiesību aizsardzību regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;

Patērētājs nevar izmantot atteikuma tiesības:

Slēdzot distances līgumu, atteikuma tiesības Tu nevari izmantot (ja neesi ar pārdevēju vienojies citādi):

ATTEIKUMA FORMA/VEIDLAPA šeit!

Juridiskām personām:

1) Lūdzam ņemt vērā, ka saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu un LR MK noteikumi Nr.255 par distances līgumu, juridiska persona nav Patērētājs un uz to neattiecas "atteikuma tiesības" (ja vien puses nav iepriekš savstarpēji vienojušās);

2) Ja tiek konstatēta preces neatbilstība, bojājums vai brāķis, par to nekavējoties (ne ilgāk, kā 2 darba dienu laikā no preces saņemšanas brīža) ir jāinformē preces pārdevējs un ne vēlāk kā 3 darba dienu laikā, jānogādā augstākminētā prece pārdevēja preču izsniegšanas punktā - pretējā gadījumā tiek uzskatīts, ka klients saņēmis preci nevainojamā stāvoklī.